Left menu:

ФОТОГАЛЕРЕЯ (додано новий розділ " О.А.Дорошенко"

Cільські новини

 

У 2020 році селянам обіцяють зарплату у 9 482 грн.

  Тут я маю на увазі, насамперед, найманих працівників сільського господарства, які працюють у приватних сільгосппідприємствах і агрофірмах, фермерських господарствах та КСП. Бо є на селі ще одна невелика категорія працівників, які обробляють  власну  або орендовану землю і  працюють виключно на себе.  Ці відповідають самі за себе. А от решта повністю залежить від совісності і доброї волі керівників агропідприємств, які можуть платити, а можуть і не платити зарплату своїм працівникам. Найчастіше ж платять мінімальну заробітну плату, яка далеко не відображає їх внесок у трудові здобутки. Про це сказано і в обласній цільовій Програмі «Село Черкащини 2020»: «Рівень заробітної плати на селі не забезпечує нормального відтворення робочої сили галузі, спостерігається значна невідповідність ціни робочої сили і вартості життя на селі». Якщо ж говорити мовою цифр, то у 2010 році питома вага оплати праці в собівартості продукції сільського господарства по області складала  лише 8%, що на 3,3 відсотки менше проти 2009 року, в тому числі у рослинництві – 8,2 %, а в тваринництві – 7,8 %. І тут же розробники програми «Село Черкащини» нагадують, що відповідно до Галузевої угоди між Міністерством аграрної політики України, галузевими об’єднаннями підприємств та профспілкою працівників агропромислового комплексу оплата праці у структурі виробничої собівартості сільського господарства повинна становити близько  30%.

Скільки ж сьогодні отримують працівники сільського господарства? Тут ми знову зішлемося на офіційні дані, які викладені у програмі «Село Черкащини». Зокрема, в документі сказано, що «останніми роками спостерігається позитивна тенденція зростання середньомісячної заробітної плати в сільськогосподарському виробництві області. У 2009 році вона була зафіксована на рівні 1335,52 грн,  у 2010 році  –1608,0 грн, а за січень - липень 2011 року середньомісячна заробітна зросла порівняно з відповідним періодом минулого року на 398 грн. (26,4%) і становить 1904,00 грн. (середня з/п по галузях  економіки складає  2064 грн)» До речі, найвища середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника була зафіксована у господарствах Канівського району (3784,9 грн.), Уманського (2123,9 грн.), а  найнижча –  в господарствах Тальнівського (1159,8 грн.) та Камянського (1476,5 грн.) районів. Якщо ж говорити про Драбівський район, то, за словами голови РДА В. Бута, лише за 2-й квартал 2011 року середня заробітна плата по району зросла на 300 гривень і у вересні склала  1905 грн.

Тобто, статистика фіксує ріст заробітної плати. Інша справа, що не стояли на місці і ціни, а рівень інфляції за 10 місяців ц.р. склав майже 10%. Тобто, реального зростання заробітної плати і добробуту працівників сільського господарства не відбулося, а відтак, святкувати своє професійне свято можуть тільки ті з них, хто  цього року отримає прибутки від високих врожаїв. Та це не біда. Керівники Черкаської облдержадміністрації переконують (у програмі «Село Черкащини»), що питання реформування оплати праці стоять одними з головних серед розв’язання проблем на селі. Відтак, розробники програми обіцяють, що до 2020 року забезпечать ріст заробітної плати у сільському господарстві на 310% в порівнянні з 2010 роком, а в абсолютних показниках вона складе 4982 грн.

На перший погляд, такі плани виглядають дуже переконливо. Але сьогодні ніхто не береться прогнозувати яким через 9 років буде рівень споживчих цін і чи адекватними їм буде рівень середньої заробітної плати. Та й ніхто не гарантує, що за цей час в Україні не поміняється влада, а отже й політика відносно села, яке вже пережило не одну гарну програму.

    Віктор Козоріз,

фото газети "Драбівщина".