Left menu:

ФОТОГАЛЕРЕЯ (додано новий розділ " О.А.Дорошенко"

Золотоноша

   Історія Села Великий Хутір тісно пов’язана з історією міста Золотоноші, яке впродовж кількох століть було важливим адміністративним  і духовним центром. За часів Вишнивеччини Золотоноша була місцем збору податків, пізніше тут був центр козацької сотні, ще пізніше місто стало центром Золотоніського повіту, і нарешті - районним центром.  Отож, багато  подій, які  відбувалися в історії Золотоноші та Золотоніського краю, мали прямий вплив і на життя  Великого Хутора та  мешканців великохутірських земель. Тому  із задоволенням представляю на цьому сайті кілька нарисів з історії Золотоніського краю.

Михайло Максимович. Спогади про Золотоношу

Михайло Максимович. Портретна робота Т.Г. ШевченкаОй, не видно його дому,

Тільки видно хрести:

Тужить мені любо-мило

Оченьками звести.

Українська пісня.

 

«Золотоноша кругом хороша» – говорить місцева приказка; і я не раз повторював її, в’їжджаючи в Золотоношу по Лубенській дорозі, з лівого боку річки, яка також називається Золотоношкою. Звідти це смиренне місто видається як невеликий тихий острів, красиво обігнутий річкою і річною лукою, і обставлений навколо передмістями.

Як не розкішна у своїй зовнішності, та і не гучна Золотоноша своєю славою. Не говорять про неї давні літописи; не зустрічається вона навіть у книзі «Большого Чертежа», в якій  знаходите деякі містечка, що нині підпорядковані Золотоноші. Її історична відомість починається не раніше, ніж з першої половини сімнадцятого століття. Життя її в той час не виділялося нічим особливо важливим в історії нашої вітчизни; але не можна сказати, щоб воно пройшло без будь-якого значення і сліду, й не мало б ніякої відмінної особливості для історичних спогадів.

[ Читати повністю ]

Походження назви

 Назву Золотоноша пов"язують із назвою річки: її піщане дно, покрите шаром золотавої слюди, сяяло, мов золото. Назва "Золотоноша" викликала цілий цикл "золотих" легенд...

[ Читати повністю ]

Історія міста

На території та на околицях Золотоноші знайдено кам"яні знаряддя праці доби бронзи, могильник зарубинецької культури та поселення черняхівських культур, а також городище періоду Київської Русі. 

[ Читати повністю ]

Економіка

Економіка міста представлена такими галузями матеріального виробництва: промисловість, будівництво, транспорт, торгівля і громадське харчування, житлово-комунальне господарство, а також нематеріальною сферою: побутове обслуговування населення, охорона здоров"я, фізкультура і спорт, соціальне забезпечення та інші.

[ Читати повністю ]

Персоналії

У Золотоноші народився поет Костянтин Думитрашко (1814-1886 рр.), жив учений Никифор Борисяк (1817-1882 рр.). У 50-х роках XVIII ст. тут бував філософ і поет Григорій Сковорода, в 90-х роках XVIII ст. - письменник Іван Котляревський, у 1809-1811 роках навчався майбутній учений Михайло Максимович, у 30-их роках - кириломефодієвець Олександр Навроцький, 1845 року перебував Тарас Шевченко.

[ Читати повністю ]

Освіта

Сучасну освітню мережу у місті представляють Золотоніський державний технікум ветеринарної медицини (у 1998 році відзначив своє 100-річчя), Золотоніський професійний ліцей, міська гімназія, 5 загальноосвітніх шкіл, спеціальна та санаторна школи-інтернати.

[ Читати повністю ]

З сайту міста Золотоноша