Left menu:

ФОТОГАЛЕРЕЯ (додано новий розділ " О.А.Дорошенко"

Головна

Пісні Великого Хутора

Так називається новий аудіодиск відомого бандуриста, заслуженого працівника культури України    Михайла Коваля, нещодавно записаний ним у харківській студії звукозапису  “Орбіс”. До цієї збірки увійшли 14 різножанрових пісень, що були зібрані у селі Великий Хутір самим  Михайлом Дмитровичем та іншими шанувальниками народної творчості.  

 Наприклад, псальму “По горам, горам сам Господь ходив” Михайло Коваль записав від Жук Марії Тарасівни (на жаль, уже покійної), яка співала у церковній півчі й знала багато оригінальних пісень. Українська народна пісня “Ой, Морозе, Морозенку” була записана ним  від своєї дядини Шинкаренко Ганни Федорівни.  Але Михайло Коваль пригадує, що цю пісню   здавна співали у Великому Хуторі,  особливо лірники, які приходили на великохутірські ярмарки.  Мабуть, через це у селі з’явилася такий вислів:  “Оце дожився, що хоч іди на базар  Морозенка співати”, тобто, такий бідний, як старець. “В дитинстві я навіть засміявся, коли згадали цю пісню, — говорить Михайло Дмитрович,— а моя дядина каже: а ти не смійся, це пісня дуже гарна.  І ото вона мені її заспівала десь  у середині 60-х років і з тих пір я її теж виконую”.

  

 

 Ще  одну пісню “Птичка-невеличка” Михайло Коваль записав від своєї бабусі Коваль (Дробот) Оксани Яківни. “Це наша родинна пісня, — говорить Михайло Дмитрович, — зроду я її чув від своїх рідних, і співали ми її коли зберемося на якесь родинне чи на  релігійне свята, наприклад, на Різдво. Тому ця пісня у нас, ніби гімн нашої родини”. Від своєї бабусі  Михайло Дмитрович Коваль записав і ряд інших пісень, зокрема, “Пісню про вдовиних дітей” та рекрутську пісню “Забіліли сніги”, які також увійшли до нового аудіодиску. А от жартівливу пісню “А вже чумак дочумакувався” пан Михайло  знайшов порівняно недавно. Слова цієї пісні були записані у Великому Хуторі ще Марком Вовчком, коли у 50-х роках 19-го століття разом із своїм чоловіком Опанасом Марковичем вона перебувала у фольклорній експедиції в Золотоніському повіті. Тепер ця пісня  виконується в оригінальній обробці Михайла Коваля і є справжньою перлиною його кобзарського репертуару.

 Є в цьому репертуарі й соціально-побутова пісня “Собралась голота, собралась біднота”, яка колись була записана Олександром Андрійовичем Дорошенком від одного із жителів Великого Хутора. Очевидно, ця пісня народилася ще за часів кріпосного права, але точно відомо, що у 1937 році  її співав колишній член колгоспу “Незаможник” Іван Мартинович Стойда, бо вона фігурувала у матеріалах кримінальної справи  як один з доказів його  контрреволюційної агітації... 

Послухати пісні з нового аудіодиску Михайла Коваля” можна на сайті села  Великий Хутір у  розділі "Творчість Михайла Коваля". Замовити оригінальний диск можна у редактора сайту, надіславши заявку на його електронну адресу: kozoriz@meta.ua

 Віктор  Козоріз,

 редактор сайту.

 

[ Всі новини ]