Село сьогодні

ЗАГАЛЬНА ДОВІДКА ПРО СЕЛО
Село Великий Хутір є центром сільської ради, якій також  підпорядковане село Ашанівка. В.Хутір знаходиться східніше міста Золотоноша у лісостеповій  зоні і розташований вздовж   річки Золотоношки (лівобережної притоки Дніпра) за 8 км від районного  центру Драбів і за 47 км від обласного центру міста Черкас. Географічні координати села: 49°51′42″N, 32°6′19″E. Середня висота над рівнем моря 118 м. ( Див. карту села). Разом з прилеглими землями  та огородами В.Хутір  займає площу 7560 гектарів, водний фонд села складає 148,6 га, і  205 га припадає на болота

Населення села, демографічна ситуація

НаселенняСтаном на 01.01.2010 року  на території Великохутірської сільської ради    проживало 2075  осіб , з них 47 осіб мешкали в селі Ашанівка.  Значну частину жителів села (945 осіб)  складають пенсіонери, серед яких 300 осіб старші 70 років. Дітей до 6 років - 65, від 14 до 18 років - 95 осіб.
Протягом останніх двох десятиліть в селі спостерігається помітне зменшення кількості населення, що  викликано від’ємним демографічним балансом та трудовою міграцією мешканців села до  великих міст  ( переважно Києва та Черкас). В середньому щороку в селі помирає 50-60 осіб, а народжується – 15-20. За останні 20 років кількість мешканців В.Хутора зменшилася  більш ніж на 750 осіб. Сьогодні у селі нараховується більше сотні  хат, у яких ніхто не проживає.

Історія села

Перші поселення на території теперішнього села виникли приблизно у 80-х роках XVII століття, коли знатний козак, а пізніше Переяславський  полковник  Іван Мирович  захопив вільні землі біля річки Золотоношки і оселив тут своїх людей.  У 1691 році царями Петром та Олексієм  ці землі вже офіційно  були пожалувані Івану Мировичу, родина якого  володіла ними до 1712 року. Історія
За часів Гетьманщини В.Хутір та прилеглі села входили до Золотоніської сотні Переяславського полку, а пізніше – до Золотоніського повіту Полтавської губернії. Утім село ніколи  не було козацьким.
 З 1718 по 1738 рік село  разом з прилеглими селами знаходилося у власності князівської родини Кантакузенів, потім було у ранговому володінні  гетьмана Кирила Розумовського,  а у 1775 р. цариця Катерина II подарувала  його у вічне спадкове володіння своєму фавориту графу Петру Завадовському.  Тоді ж його коштом  у селі була  збудована православна церква  св.Петра і  Павла.
У 1843 році родина графа Завадовського  продала село із навколишніми землями   князю А.Баратинському, родина якого володіла ним аж до відміни кріпосного права у 1861 році.
У 1848 р. Великий Хутір отримав статус містечка, а пізніше став волосним центром Золотоніського повіту, до складу якого входили навколишні села Гайворонщина, Львівка, Жилівка, Скориківка, Драбівці, Сенківці та інші.
Станом на 1887 рік у Великому Хуторі було 541 селянське, 1 козацьке і 11 міщанських господарств, у яких мешкало 3094 особи. З них грамотними були 156 осіб. На той час в селі діяли земська та церковно-приходська школи, щороку   тут відбувалося чотири великі ярмарки.
У 1910 році, за матеріалами подвірно-господарського земського перепису Полтавської губернії, населення  Великого Хутора складало 3587 чоловік. На той час мешканці села  обробляли  3740 десятин землі, з яких 1223 десятини належали заможним селянським господарствам, які мали 50 і більше десятин землі.
До 1920 року за адміністративно-територіальним поділом Великохутірська волость входила до Золотоніського повіту Полтавської губернії, а з 1920 по 1922 – до Золотоніського повіту Кременчуцької губернії.
З 1932  по 1937 рік Великий Хутір був у складі  Золотоніського району Київської області.
У 1927 році в селі було встановлено радянську владу, після чого розпочалася примусова колективізація селянських господарств. У 1928-30 роках на території села були створені  перші  колгоспи: “Новий світ”,  “Незаможник”, “Перебудова”, “Жовтень”.   У 1932-33 роках мешканці села пережили Голодомор. Проте він не мав таких трагічних наслідків, як у інших селах. Зокрема, у Великому Хутрі  не було зафіксовано масової смертності та випадків людоїдства.
У 1931 році внаслідок розгорнутої антирелігійної  кампанії на території В.Хутора було   зруйновано церкву св. Пелагеї та закрито іншу церкву – св. Петра і Павла, діяльність якої була відновлена  у  1942 році.
З  вересня 1941 р. по  вересень 1943 р. село знаходилося під німецькою окупацією, під час якої тут було знищено будинок культури, два магазини та 10 колгоспних  будівель. На примусові роботи до Німеччини було вивезено  364 мешканці села, з яких 40 не повернулися додому.
Під час Великої Вітчизняної війни у лавах Червоної Армії воювало 909 жителів Великого Хутора, з яких 516  загинули на фронтах війни або були розстріляні фашистами. Їхні імена  занесені до Книги пам’яті села Великий Хутір.
22 вересня 1943 року село було  звільнене з під німецької окупації  воїнами 23 стрілецької дивізії 23 стрілецького корпусу 47-ї армії Воронізького фронту. Ця дата відзначається, як День визволення села.
У післявоєнний час  за рахунок колгоспів в селі  була створена  потужна соціальна та виробнича база. Тут було збудовано будинок культури і клуб, дільничну лікарню, восьмирічну і середню школу, цегельний завод та інші господарчі будівлі. Також до 1969 року на території села діяло пологове відділення районної лікарні. У цей час виробничу діяльність  на території села здійснювали   колгоспи „Жовтень”  та  „Гвардія”, які в 1975 р. були об’єднані в одне велике господарство —  колгосп „Росія”.  Колгосп обробляв 6478 га землі і спеціалізувалося на виробництві м’ясо-молочної та рослинницької продукції. У 1984 році в колгоспі було збудовано потужний молочно-товарний комплекс на 1200 корів, який припинив своє існування з ліквідацією колгоспного ладу.

Виробнича діяльність

Наприкінці 90-х років  XX століття відбулося розпаювання колгоспів внаслідок  чого більша частина їхньої  землі  була передана у приватну власність колишніх працівників колгоспів. Всього у власності мешканців В.Хутора знаходиться  1586 земельних  паїв. Середній розмір одного земельного паю по селу  складає 3,04 га. Більшість  земельних  паїв знаходяться в оренді у місцевих фермерів та сільгосппідприємств, які спеціалізуються переважно на вирощуванні рослинницької продукції.
Сьогодні виробничу діяльність на  території села здійснюють  7 фермерських, 2 колективних і одне приватне сільгосппідприємство, які разом обробляють  понад 6 тис. га орної землі. Зокрема, СТОВ “Агрофірма “Великий Хутір” орендує 888 паїв, ПСП “Росток” – 333 паї, СТОВ  “Агромакс” – 220, ФГ “Орлівське” – 80, ФГ “Хуторяни” –11 паїв, ФГ “Агрос” – 2 паї. Ще 52 паї знаходяться у обробітку їхніх безпосередніх власників або спадкоємців. Втім, низька орендна плата за землю, не дозволяє власникам земельних  паїв відчувати себе справжніми господарями своєї землі. Для більшості з них, як і раніше, основним джерелом доходів є присадибне господарство, яке дозволяє забезпечувати продуктами харчування та коштами вирученими від реалізації надлишків сільгосппродукції. За даними Великохутірської сільської ради,  станом на 19 січня 2008 року під присадибними ділянками в селі  знаходилося 699,4 га землі  і 440  га було в користуванні особистих селянських господарств. Мешканці села утримували 530 голів великої рогатої худоби ( в т.ч. 423 корови), 66 коней 193 кози тощо.

Місцеве самоврядування та політичні уподобання

C-радаМісцеве самоврядування на території села здійснює Великохутірська сільська рада у складі сільського голови та  16 депутатів, які були обрані 26 березня 2006 року. Сільський голова Пізняхівський Петро Юхимович (1951 р.н.)  беззмінно працює на цій посаді з червня 1988 року.
На початок 2008 року зведений бюджет Великохутірської сільської ради складав 1 млн. 100 тис. грн. Прибуткова частина бюджету формується в основному за рахунок прибуткового податку з громадян та орендної плати за землю. На балансі сільської ради знаходяться будинок культури, клуб, дві сільські бібліотеки, дільнична лікарня та амбулаторія сімейної медицини.  Майже  70% видаткової частини  сільського бюджету складають видатки на утримання дільничної лікарні та амбулаторії сімейної медицини.

На території Великого Хутора зареєстровані осередки  практично всіх політичних партій, які у міжвиборчий період не ведуть активної діяльності.
  Під час позачергових парламентських виборів 2007 р. на території села було створено дві виборчі дільниці ( ТВО №202), по яких до списків виборців було внесено 1278 виборців. Взяли участь у голосуванні 627 осіб. Серед них, за даними ЦВК, 356 осіб проголосували  за Блок Юлії Тимошенко, 131 — за блок НУНС , 60 — за ПР і 44 за СПУ.

Освіта. Соціальна сфера

На території села діє загальноосвітня школа I-III ступенів ім. Героя Радянського Союзу Семена Куниці, у якій  у 2007-2008 роках  навчалося 209 учнів. Приміщення школи було збудоване у 1984 році за типовим проектом і має сучасну навчально-виробничу базу. Педагогічний процес забезпечують 25 учителів.
 Також на території села працює дошкільний  навчальний заклад “Сонечко” на 40 осіб а також соціальний заклад для людей похилого віку , дільнична лікарня на 4 стаціонарних ліжко-місця та амбулаторія сімейної медицини.
Великий Хутір і село Ашанівка повністю газифіковані, на де-яких вулицях В.Хутора  є водогін. На території села діє територіальне безбалансове відділення Ощадбанку і  відділення поштового  зв’язку.

Пам’ятні місця і пам’ятники. Традиції і свята

На території В.Хутора знаходиться  братська могила радянських воїнів, що загинули під час визволення села а також  обеліск Слави землякам, які загинули під час Великої Вітчизняної війни. На  території   школи встановлено бюст Герою Радянського Союзу, уродженцю В.Хутора Куниці Семену Андрійовичу.
Також на території В.Хутора  знаходиться Петро-Павлівська церква  , якій більше 200 років. Щороку на честь  святих Петра і Павла у селі відзначається храмове свято, яке припадає на 12 липня. Ще одне храмове свято великохуторяни відзначають 21 жовтня на честь  преподобної Пелегаї, ім’я якої до 1931 року носила одна з церков села.  Серед інших народних  свят у Великому Хуторі відзначають свято обжинок, Івана-Купала, День села. Ще однією важливою подією в житті сучасного села є урочистості з нагоди чергового випуску учнів школи та посвячення їх в доросле життя.

fПерсоналії

Великий Хутір є батьківщиною Героя Радянського Союзу, льотчика-винищувача Куниці Семена Андрійовича ( 1914-1941), який загинув під час оборони Одеси. Його ім’я носить місцева школа і одна з вулиць села. Ще одна вулиця села названа на честь першого голови колгоспу “Незаможник” Дробота Якова Олександровича завдяки якому у 1932-1933 роках в селі вдалося уникнути великого голоду. Також у В.Хуторі народився і виріс поет-фронтовик Шутір Пилип Антонович (1913-1944). У 1985 році його  було посмертно прийнято до Спілки письменників України.
 Почесним громадянином В.Хутора є курсант Харківського авіаційного училища  Харута Владислав Володимирович, який у 1987 році трагічно загинув над селом під час виконання тренувального польоту. Його ім’ям названо поле, на якому розбився літак.
Тривалий час у селі жив і працював краєзнавець Дорошенко Олександр Андрійович ( 1924-1996). 18 років він  був директором місцевої школи, а вийшовши на пенсію, організував краєзнавчий музей села і був його першим директором.
Сьогодні в селі живе і працює заслужений працівник культури України , відомий бандурист і майстер народної творчості Коваль Михайло Дмитрович ( 1948 р.н.), який  популяризує народну творчість і традиції В.Хутора.

Краєзнавчий музей

У 1987 році у приміщенні Великохутірського  сільського будинку культури було відкрито краєзнавчий музей, засновником і організатором  якого  став  директор місцевої школи, краєзнавець Олександр Дорошенко  Створені ним музейні експозиції відображають історію села  протягом XVII-XX сторіччя а також біографії видатних людей, життя і діяльність  яких були пов’язані з Великим Хутором. На час відкриття музей мав близько 2-х тисяч експонатів, які розміщувалися у  6 експозиційних та 1 виставковому залі.
15 березня 1991 року рішенням колегії управління культури Черкаського  облвиконкому великохутірському сільському музею було присвоєно почесне  звання “народний музей”. На жаль, через відсутність фінансування та керівника музейного закладу частина його фондів була втрачена, а експозиційні матеріали зазнали руйнувань. Сьогодні сільська рада та Драбівська районна державна адміністрація  вирішують питання про  призначення керівника музею та відновлення його  роботи.

Народна творчість

Народна творТворчістьчість мешканців  Великого Хутора найповніше  представлена традиційною українською вишивкою, яку можна зустріти практично у кожній хаті. Насамперед, це  вишивані рушники, які вирізняються оригінальними орнаментами, складеними за народними мотивами. Велика колекція таких рушників також зберігається у  місцевій школі,  при якій діє гурток “Рушничок ( керівник Колотило Н.Я.). Час від часу в селі проводяться виставки творів місцевих вишивальниць.
Також у селі проживає   заслужений працівник культури України, соліст-бандурист Михайло Коваль,  в репертуарі якого понад 100 пісенних творів – дум, псалмів, балад, обрядових пісень, з якими він виступає у різних містах України та закордоном. Також М.Коваль відомий, як майстер традиційного народного ткацтва, та керівник  сільського хору і фольклорно-етнографічного ансамблю “Надвечір’я”. Ці народні колективи неодноразово ставали переможцями і лауреатами щорічних оглядів народної творчості та мистецьких фестивалів.

Транспортне сполучення

Через Великий Хутір проходить автотраса регіонального значення  Черкаси-Шрамківка, завдяки чому село  має зручне сполучення з іншими населеними пунктами.  Через село пролягають автобусні маршрути Черкаси-Харків, Черкаси-Суми, Черкаси-Полтава, Драбів-Зототоноша, Яготин-Черкаси, Кононівна-Черкаси та інші. За 44 км від Великого Хутора знаходиться автомагістраль  державного Київ-Харків-Довжанський. Найближча залізнична станція знаходиться  на станції  Пальмира — за 12 км.

РибалкаМісця відпочинку

На території Великохутірської сільської ради  в межах річки Золотоношки розташовано гідрологічний заказник “Заплавський, площа якого складає 91,7 га. Це чудове місце для відпочинку і рибалки, як влітку так і взимку. У  заводях річки водяться багато різноманітної риби: коропів, карасів, щук та в’юнів. Особливо привабливим для рибалок є місця в районі села Ашанівка, де створене водосховище Пальмирського цукрового заводу із широкими  річковими плесами та заводями.
Також на території Великого Хутора є кілька великих ставків, де можна купатися  і ловити рибу.

Детальнішу інформацію про Великий Хутір шукайте у відповідних рубриках.

Віктор Козоріз.